O nás

 

Komunitní dům Bílá podkova, je moderní pavlačový dům, který nabízí seniorům nadstandartní bydlení ve 27 samostatných moderně vybavených garsoniérách. Senioři zde v podmínkách domácího prostředí mohou spokojeně trávit společné chvíle a sdílet společné aktivity a radosti každodenního života v komunitě stejně starých/mladých sousedů. Také manželské páry mohou u nás najít svůj domov.

Každý byt má vlastní vchod, sociální zařízení, je vybaven vkusným nábytkem, kuchyňským koutem s varnou deskou, vestavěnou lednicí a mikrovlnou troubou, televizním a internetovým připojením.

Bílá podkova se nachází v klidné části města Český Těšín v sousedství areálu jezdeckého klubu, v dosahu pěší chůze je veškeré občanské vybavení (obchody, lékařská střediska a lékárny, nemocnice apod.). Komplex nabízí mnohá zákoutí s lavičkami k příjemnému posezení a relaxaci v okrasné zahradě, zimní zahradu a vysvěcenou kapličkou, multifunkční společenskou místnost k pravidelnému setkávání a udržování sousedských vztahů a kontaktů a k volnočasovým aktivitám.

Areál Bílá podkova pravidelně navštěvuje pan farář z nedaleké farnosti.

Náš příběh

 

Babička. Ta moje pro mě znamená celou rodinu. Vychovávala mě. Dala mi svou lásku a péči, pocit bezpečí a krásné dětství. Její život nebyla procházka růžovou zahradou, ale těžké dny a smutné vzpomínky nikdy nezakalily její vlídnou tvář. Dnes jsem dospělá a mám svou vlastní rodinu. Babičce je 94 let. Je stařičká. Špatně vidí, těžce se pohybuje, na spoustu věcí už sama nestačí a její čas plyne klidněji než mně.

I přes svůj věk se snaží být soběstačná. Jsem na ni pyšná, ale také moc dobře vím, že to jí chuť do života nedává. Ta síla je ve vědomí, že svůj život může žít stále důstojně, a hlavně že má své blízké, kteří ji navštěvují a přátele, se kterými může trávit den. Uvědomila jsem si, že staří lidé nestrádají nedostatkem financí či času, ale svou samotou.

Všichni máme svoje babičky, maminky, dědečky a tatínky, tetičky, strýčky. Skloubit ale každodenní povinnosti a péči o milovanou osobu je velmi náročné. Poznala jsem to sama na sobě. Čas a povinnosti jsou neúprosné.

Chtěla jsem, aby to bylo jinak. Aby nejen moje babička, ale i další stařečkové měli možnost prožít své stáří v klidu a s vědomím, že se nemusí bát. Ať už jde o obstarání vlastních potřeb, nebo samoty. Přála jsem si vytvořit místo, kde budou moci mít svoji lampičku nebo dečku přes televizi, budou pít ranní kafíčko ze svého hrníčku. Kde jim někdo uklidí, pomůže s jejich denními potřebami. Místo, kde budou mít své soukromí, ale nikdy nebudou sami.

V roce 2015 jsme koupili budovu, kterou jsme zrekonstruovali. Zabývali jsme se myšlenkou na domov seniorů. Vzhledem ke specifickým technickým parametrům, které musí takové zařízení splňovat, jsme nakonec postavili bytový dům.

Zaregistrovali jsme společnost poskytující terénní pečovatelskou službu. V červnu 2016 jsme bytový dům otevřeli. Během neuvěřitelně krátké doby ho obývalo 40 spokojených seniorů.

Naše myšlenky a plány šly dál. A ovlivnili nás samozřejmě obyvatelé našeho domu. Uvědomili jsme si, jak těžce se staří lidé přizpůsobují, že si nadevše cení svého klidu a soukromí, ale zároveň chtějí mít možnost se kdykoliv zapojit do společnosti. V roce 2018 jsme tedy začali uskutečňovat prozatím netypický koncept komunitního bydlení pro seniory. Malý útulný byteček nenáročný na údržbu pro každého našeho seniora zvlášť.

V současné době nabízíme seniorům jejich vlastní nikým nerušenou domácnost s možností odborného dohledu a péče místních pečovatelských služeb, s pravidelným úklidem a praním. Naši senioři nejsou ničím a nikým omezováni a svůj čas tráví s ostatními při společných akcích, hrají karty, bingo, pouští si filmy, slaví narozeniny nebo pořádají besedy. Jsou tady doma a zároveň nejsou sami… a to je nejvíc.

telefon
608 708 158
608 708 358

e-mail
info@bilapodkova.cz

adresa

Slezská 2101/15,
737 01 Český Těšín